Sektörler

Doğal Ürünler Sektörü

Aktar, Baharatçılık çok kadim bir meslektir. Mağazalar da Şifalı bitkilerin, baharatların, yağların, çayların, gıda takviyelerinin, sabun, kozmetik gibi ürünlerin satışı yapılmaktadır. Organik ürünler; yerli ve ithal, sertifikalı, sağlıklı koşullarda üretilmiş ürünlerin piyasası oluşmuştur. Kuruyemiş; daha çok eğlencelik olarak bilinen çerezlerin paketlenmesi ve satış mağazalarında sunulmasıdır. Doğal ürünler sektörü TÜRK GIDA KODEKSİ BAHARAT TEBLİĞİ ile yasal çerçeveye alınmıştır.

Doğal Ürünler sektörü çözümleri; bu ürünleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, kavurmak, öğütmek, paketlemek, ambalajlamak, dağıtımını yapmak, için kurulan tüm firmalara uygundur.

Tekstil ve Deri Sektörü

Tekstil; elyaftan başlayarak iplik, dokuma, örme, boya ve baskı gibi süreçleri, hazır giyim ise bu süreci kullanım eşyasına dönüştürecek işlemleri kapsamaktadır. Elyaftan iplik ve mamul kumaşa kadar olan kısım tekstil, kumaştan giyim eşyası elde edilene kadar olan süreç ise hazır giyim sektörünün içinde değerlendirilmektedir. Deri Sektörü tarih öncesine dayanır. Hayvansal veya suni olarak elde edilen malzemenin, kürk, ayakkabı, çanta veya aksesuar gibi ürünlere dönüşmesi ile önemli bir ürün yelpazesine sahiptir. Üretim aşamasından sonra perakende ve mağaza kanalı ile nihai tüketicilere ulaşır.

Tekstil ve Deri sektörü çözümleri; bu ürünleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, boyamak, kaplamak, paketlemek, ambalajlamak, dağıtımını yapmak, için kurulan tüm firmalara uygundur.

 Mobilya ve Dekorasyon Sektörü

Temelde ağaç ve metalden, küçük atölyelerden seri üretim modellerine, geniş bir ürün yelpazesini kapsar. Sektör, başta ev ve büro olmak üzere sağlıktan otomotive geniş bir kullanım alanına sahiptir. Modelleme ile başlayan süreçler nihai ürün haline geldikten sonra tüketicilere ulaşır. Depolama, servis, garanti gibi unsurların kontrolü önemlidir.

Mobilya ve Dekorasyon sektörü çözümleri; bu ürünleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, boyamak, kaplamak, paketlemek, ambalajlamak, dağıtımını yapmak, için kurulan tüm firmalara uygundur.

 Elektrik ve Elektronik Ürünler Sektörü

Türkiye’de elektronik sanayi hızla büyüyen ve gelişen bir yapıya sahiptir. Perakende ve mağaza sektöründe önemli bir yer tutar. İthal ve yerli ürünlerin süreçleri farklı olmakla birlikte nihai tüketiciye ulaşma yolları aynıdır. Ürün yelpazesinin genişliği, yenilenmenin sürekliliği yapısal bir sorundur. Bilgilenmenin devamlılığı önemlidir.

Elektrik ve Elektronik sektörü çözümleri; bu ürünleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, boyamak, kaplamak, paketlemek, ambalajlamak, dağıtımını yapmak, için kurulan tüm firmalara uygundur.

Gıda ve İçecek Sektörü

Yiyecek ve içecek sektörü çok parçalı bir yapıya sahiptir. Perakende sektörünün önemli bir parçasıdır. Hızlı Tüketim Ürünleri sektörü 10 binlerce ürün içermektedir. Mağaza, market sektörü açısından satışı, takibi yasalarla belirlenmiş kurallarla yönetilmektedir. Gıda sektöründe 2017’ye kadar yılda %8 büyüme yakalanacağı öngörülmektedir.

Gıda ve İçecek sektör çözümleri; bu ürünleri almak, satmak, ithalat ve ihracatını yapmak, bu maddeleri işlemek, boyamak, kaplamak, paketlemek, ambalajlamak, dağıtımını yapmak, için kurulan tüm firmalara uygundur.

Ev Dışı Gıda Sektörü

Ev dışı gıda sektörü sanayileşmenin artması ile cazibe noktası haline gelmiştir. Tüketim kanalları da göz önüne alındığında pazarın çok daha büyük olduğu görülüyor. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ev dışı gıda tüketim oranının Türkiye’de düşük olduğu gerçektir. Markalaşma ve sermaye girişleri ile sektör kendini bulmaya başlamıştır. Tüketiciler için daha sağlıklı ve kaliteli yemeğe daha ucuza ulaştıracak yollar arandığında yazılım desteği önemli bir araç haline gelmiştir. Görselliğin ve hizmet kalitesinin sağlanmasında yazılım ve donanım bu sektörün itici gücünü oluşturduğunu söyleyebiliriz.

 İnşaat Sektörü

İnşaat sektörü, etkilediği 200’den fazla alt sektör ile ekonomimizin dinamizmini destekleyen en önemli sektörlerden biridir.  Yapı malzemelerini kısaca, bina yapımı ve diğer inşaat mühendisliği işleri dâhil olmak üzere, tüm yapı işlerinde, sürekli olarak kullanılmak üzere üretilen, demir-çelik, çimento, cam, seramik, boya, metal strüktür, ahşap vb. ürünler olarak tanımlamak mümkündür. Nitekim inşaat sektörü; yalnızca yapı işlerinde kullanılan malzemelerin üretimini değil; yapıların tasarlanmasından inşa edilmesine, binaların bakım ve yıkım (geri kazanım dâhil) işlemlerinden yol yapım çalışmaları gibi inşaat mühendisliği işlerine kadar birçok faaliyet alanını kapsamaktadır.

Oyuncak Sektörü

Oyuncak pazarı Türkiye’de çok hızlı büyüyen, gelişen bir pazardır. Son 5 yılda çok ciddi anlamda ekonomik mesafe alınmıştır. 5 yıl önce çocuk başına düşen oyuncak tüketimi 7-8 dolar iken şu 150 doları bulmuştur. Bu da yaklaşık 2 milyar dolarlık bir pazar demektir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakamın 300-350 doları bulacağını tahmin edilmektedir. Sektör de ithalat öncelikli olmakla birlikte yerli üretim ile ihracat hamlesi başlamıştır. Türkiye’de oyuncak sektörünü ilgilendiren 18 milyon çocuk nüfusunun her geçen yıl artmasıyla birlikte Pazar hacminin 2015 yılı itibariyle 2 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Kişiye Özel Hizmet Sektörü

Eskiden “özel” olana gelir seviyesi yüksek olanlar sahip oluyordu. Bugün “Kendini özel hissetmek” sadece belli bir kesime mahsus bir ayrıcalık olmaktan çıktı. Artık her gelir grubundaki insan bütçesine uygun kişisel ürünlere sahip olabilmekte. Bu da kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlerin çoğalmasına, çeşitlenmesine imkan oluşturdu. Örneğin, kuaför salonları dev bir ekonomi yarattı. Son 5 yılda hızlı bir büyüme yakalayan kuaför salonları 2 milyar dolarlık ciroya ulaştı. 25 bin kuaförün bulunduğu Türkiye’de kadınların kişisel bakım harcamaları da arttı. Kozmetik sektöründe yıllık kişi başı harcama 26 Euro’ya ulaştı. Günümüz insanının stres atmak, güzelleşmek ve kendini ödüllendirmek için tercih ettiği spa ’lar, gözde yatırım alanlarından biri haline geldi. Çeşitliğin ve rekabetin sonucu arayışlar doğal ürünlere yönelmeyi tetikledi. Son yıllarda sektörde doğal sabunlar, şampuanlar, diğer saç bakım ürünleri ve saç boyaları, cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri ve diğer doğal kozmetikler üretilmeye başlanmıştır. Özellikle doğal sabun ve şampuan üretimi ülke çapında birçok küçük ölçekli firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hizmet ve Servis Sektörü

Bu büyüklükte bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hizmet sektörü yüzlerce alanda yaygınlık göstermektedir. Eğitim, sağlık, inşaat, turizmden konaklamaya kadar birçok farklı alan hizmet sektörünün dinamiklerini teşkil etmektedir. Her türlü ekonomik faaliyetin yerine getirilmesinde hayati bir role sahiptir. Sektörün içeriğinde danışmanlık, mühendislik, ulaştırma, yazılım, sağlık, eğitim, kişisel bakım üniteleri gibi birçok alan hizmet sektörünün içinde yer almaktadır. Taşımacılık, iletişim, finans gibi altyapı hizmetleri herhangi bir işletme için destek sağlarken, eğitim, sağlık ve eğlence hizmetleri firmalara kaliteli işgücü sağlanması açısından etkili olmakta, bazen de firmaların rekabet gücünü artırıcı etki yaratmaktadır.